Ege denince akla hiç şüphesiz ilk sıralarda gelen yerlerden bir tanesi de Bodrum’dur ya da önceki adıyla Halikarnassos. Gerek doğal gerekse tarihi güzellikleriyle Bodrum Türkiye’nin en önemli tatil merkezlerinden biridir. Homeros’un ebedi mavilikler ülkesi diye betimlediği Bodrum, tarih boyunca paylaşılamayan ve uğruna mücadele edilen bir yer olmuştur. Doğu ve batı limanlarının birleşmesinden oluşan yarımada üzerindeki Bodrum Kalesi, kıyıda dizilmiş bembeyaz evler ve denize ulaşan daracık sokaklar Bodrum’un en bilindik özellikleridir.
Bodrum bir tatil yöresi olarak ziyaretçilerinin tüm isteklerini karşılayabilecek alt yapıya sahiptir ve yaz kış yaşanabilecek bir yerdir Bodrum. Zengininden fakirine herkesin beklentilerini karşılyabilecek donanıma sahiptir. Bu özelliklernden dolayı, Türkiye’nin ziyaretçi potensiyeli en yüksek tatil yerlerinden biri durumundadır. Yaz aylarında beldeye gelen ziyaretçilerle nufusu bir anda artan Bodrum aynı zamanda bahar aylarında da bir çok ziyaretçi tarafından tercih edilen bir tatil yeridir.Her tarz insana hitap eden bir yer olması sebebiyle de Bodrumda yapılabilecek birçok aktivite vardır. Çok lüks otellerde konaklayabilir, ucuz pansiyonlarda kalabilir, beach kulüplerinde ya da plajda denizin tanıdı çıkarabilir, su sporlarını deneyebilir, tarihi alanları ve müzeleri gezebilir, doğa yürüyüşleri gerçekleştrebilir çevre köyleri keşfe çıkabilirsiniz.
Bodrumu Bodrum yapan ve akla ilk gelen şey ise kuşkusuz her yerden görülebilen Bodrum Kalesi’dir. 15.yüzyılda St. Jean Şövalyeleri tarafından yaptırılan ve hala dimdik ayakta kalan Bodrum Kalesi, farklı kültürlere, bir çok savaşa ve yıllara tanıklık etmiştir. Kale iç içe 3 surdan ve beş adet kuleden oluşmaktadır.İçinde bulunan klise 1525 yılında camiye dönüştürülmüş ve bir de hamam eklenerek bugünkü şeklini almıştır. Su Altı Arkeoloji Müzesi ise Bodrum’un berrak denizini keşfetmek isteyenler için ideal bir yerdir. Bodrum Kalesi’nin içinde yer alan bu müze 1964 yılında açılmıştır ve Türkiye’nin ilk ve tek su altı müzesidir. İçinde sadece deniz canlıları bulunmayan bu müze de aynı zamanda suyun altında yatan tarihi eserler de sergilenmektedir. Müzede şüphesiz en çok ilgi çeken üç ayrı batık gemi sergilenen bölümdür.
Bodrum’da bulunan önemli tarihi eserlerden Mozole ve Antik tiyatro da tarihi güzellikleri görmek isteyen ziyaretçiler için oldukça önemlidir.