Çeşme, kendi adından oluşan yarımadada yer alan İzmir’in en güzel yazlık yerlerinden biridir. Türkiye’nin en batısında bulunur. Bu yarımada üzerinde Çeşme, Karaburun ve Urla ilçeleri sıralanmıştır. Nerdeyse tüm Ege bölgesinde olduğu gibi, Çeşme’de de hem doğa hem deniz hem de tarih birlikte yer alır.
Çeşme, antik çağlardan günümüze kalmış bir yerdir. Önce Giritliler daha sonra İyonyalılar burada yaşamışlardır. Roma egemenliği altındayken ise Çeşme limanı ipek yolunun son noktası, doğudan batıya açılan kapı durumundaydı. 1566 yılında Osmanlı egemenliğine giren Çeşme, gün geçtikçe bu liman önemini kaybetmiş İzmir limanı önem kazanmaya başlamıştır. Daha sonra ise, Çeşme’ye mübadele ile gelenler yerleştirilmiştir.Şüphesiz Çeşme denince herkesin aklına deniz kum ve güneş gelir. Çeşme’de bulunan Ilıca plajı ünü Türkiye sınırlarını aşmış birçok kişi tarafından tanınmaktadır. Bembeyaz kumsalıyla adeta Miami’de hissetmenize sağlayan tertemiz denizi ve kumsalıyla Ilıca Plajı mutlaka gidip görmeniz gereken yerlerden biridir. Çeşme İzmir’in yazlık ilçesidir. Burada genellikle şehir merkezinde yaşayan insanların yazlıkları mevcuttur ve yaz aylarında hem yazlıklarına gelen insanlar hem de yerli ve yabancı turistlerle yoğunluk yaşar. 20 yıl öncesine kadar sessiz sakin bir yer olan Çeşme modern bir otoyol yapıldıktan sonra büyük gelişme göstermiştir. Yapılan küçüklü büyüklü birçok otel ve işletmeyle daha renkli ve canlı bir hal almıştır. Tüm düm dünyanın en güzel sahilleriyle kıyaslanabilecek kadar güzel olan Çeşme, turizm açısından Türkiye’nin en önemli bölgelerinden biridir. Birkez gelen misafirler tekrar Çeşme’ye gelmek istemektedirler.
Çeşme denince aklımıza gelen diğer bir yer ise Alaçatıdır. Alaçatı Çeşme’nin küçük bir kasabasıdır. Son yıllarda beach clubları,butik otelleri ve restoranlarıyla turistlerin ilgi odağına dönüşmüştür. Alaçatı’nın dar ve taş sokaklarında kendinizi adete büyülü bir zamanda hissetmeniz kaçınılmazdır. Bu dar sokaklarında içinde bulunan eski konak ve evlerin birer cafe restorana dönüşmesiyle hem farklı lezzetler tadabilir hem de huzur içinde tüm senenin yorgunluğunu atabilirsiniz.
Çeşmeye ulaşaım oldukça kolaydır. Modern üç şeritli yoluyla İzmir merkezden Çeşme’ye 45 dakika da ulaşabilirsiniz. Havaalanından gelecek olanlar buradan araba kiralayabilir tabeleları takip ederek kolaylıkla Çeşme’ye ulaşabilir ya dataksi de tutabilirler.
Çeşmeye yılın istediğiniz herhangi bir ayında gidebilirsiniz. Büyük oteller on iki ay boyunca hizmet vermektedir. Akdeniz iklimine sahip olduğu için de kışları ılık geçmektedir. Mayıs itibariyle Çeşme’de denize girmeye başlanır ve Eylül sonuna kadar yaz sezonu devam eder. Oteller genellikle Çeşme merkezde, Ilıca, Alaçatı ve Dalyan bölgelerindedir. Alaçatı daha çok butik otelleriyle ünlüdür ve kişiye özel hizmetleriyle müşterilerini memnun etmeyi amaçlarlar. Ilıca’da ise daha çok büyük oteller mevcuttur.
Son yıllarda her ne kadar sosyetik olarak adlandırılmaya çalışılsa da Çeşme her bütçeye uygun konaklama ve aktivitilere sahiptir. Alaçatı’nın tarih ve begonvil kokan sokaklarında gezebilir, Ilıca’da denizin ve güneşin tadını çıkarabilir, Çeşme’de birbirinden farklı cafe ve restoranlarda özellikle deniz mahsülleriyle yeni tatlar keşfedebilirsiniz. Ayrıca ülkemizde rüzgar sörtü denince akla gelen ilk yer olan Alaçatıda, eğer sörfe meraklıysanız mutlaka Alaçatı’ya uğramalısınız.