İzmir Türkiye’nin üçüncü büyük şehridir.Çağdaş ve gelişmiş bi kent olan İzmir aynı zamanda önemli bir kültür, sanat, turizm ve ticaret merkezidir. Ege’nin incisi olarak bilinen İzmir, koyları ve plajlarıyla Türkiyenin batı kıyısınca uzanır. Gezip görülecek bir çok yere sahip olan İzmir aynı zamanda farklı kültürelere ev sahipliği yapan bir şehirdir.
8500 yıllık uzun bir tarihi geçmişe sahiptirtir şehir. Antik Dönem’in ünlü tarihçisi Herodot, İzmir için “Onlar kentlerini bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzü ve en güzel iklimlerinde kurdular…” ifadesini kullanmıştır. Selçuk ilçesinde bulunan Efes antik kenti, Bergama ilçesinde bulunan Bergama antik kenti dönemlerinin en büyük ve ünlü şehirlerindendi. İyon kültürünün zenginliklerini barındıran bu iki kent yoğun sanatsal, kültürel, ticari ve dini etkinliklerle de adlarını duyuruyorlardı. Günümüzde de bu iki kent tarih meraklıları için birer turizm merkezi haline gelmiştir.
İzmir, günümüzde gerek şehrin dışındaki tarihi yerler olsun gerek şehir merkezi olsun gerekse yazlık beldeleri olsun yerli yabancı birçok turistin ilgisini çekmektedir. Şehir merkezinde bulunan Konak ilçesindeki İzmir Saat Kulesi İzmir’e gelen herkesin önünde mutlaka fotoğraf çektirmek istediği bir yapıdır. Yine Konakta bulunan Kemaraltı ise çok eski yıllardan beri faaliyet gösteren birçok alışveriş dükkanının bulunduğu ve İzmir’e gelen herkesin uğrayıp alışveriş yapmak istediği bir yerdir. Tarihi Asansör ise bir diğer bilinen mekanlarındandır. 1907 yılında Musevi bir işadamı tarafından yapılmış olan asansör 58 metre yüksekliğindedir. Üstünde bulunan restaurant ve cafeleri ile mükemmel İzmir Körfezi manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.Şehrin diğer bir önemli yeri ise Alsancaktır. Deniz kıyısınca uzanan Kordon dedikleri çimlerde insanlar oturup arkadaşlarıyla sohbet ederler, yürüyüş parkurunda yürüyüş yapabilir ve bisiklet sürebilirler. Balçova’da bulunan teleferik ise doğayla iç içe ve temiz havasıyla yine güzel bir İzmir manzarası sunmaktadır.