Marmaris, Muğlaya bağlı turistik bir ilçedir. İki komşu şehirde bılunan Kuşadası ve Marmaris de birbirine oldukça yakın iki önemli tatil merkezidir. Türkiye’de önemli yatçılık merkezlerinden biri olan Marmaris, çok iyi korunmuş doğal bir liman ve iskeleye sahiptir ve yüzlerce yat kapasiteli bir marinası vardır. Marmarisin bir diğer önemli özelliği ise doğal olarak denizidir. Bu bölge girintili çıkıntılı kıyılara ve birbirinden güzel körfez ve koylara sahiptir. Marmariste bulunan birbirinden güzel plajlar ve koylar dünyanın her yerinden gelen birçok sayıda turisti kendine çekmektedir.
Her ne kadar deniziyle ünlü de olsa, Marmaris temiz havası ve sahip olduğu orman çamlarıyla da bilinir ve hatta halk arasında Yeşil Marmaris olarak adlandırılır. Gökyüzü ve deniz, çam ormanlarının yeşiliyle birleşerek harika bir manzara sunar. Ve bu doğal güzellikler dört mevsim görülebilir Marmaris’de. Sahip olduğu bu doğal güzelliklerin yanında, turistler için de çok sayıda modern tesislere sahip olan Marmaris, hem yerli hem de yabancı turisler için vazgeçilmez bir tatil merkezidir.
Zengin doğal güzelliklere sahip olan Marmaris, aynı zamanda tarihi dokusuylada dikkat çekmektedir. Bölgede bulunan Karya ve sayısız antik şehirler turistleri cezbeden bir diğer faktördür. Bu antik alanlara günübirlik ziyaretlerde bulunabilir ve tarihin miras bıraktığı bu güzellikleri kendi gözlerinizle görebilirsiniz.
Marmaris ziyaretlerinizi çok çeşitli aktivitelerle sürdürürebilirisniz. Kano turları, at gezintikeri, doğa yürüyüşleri, yat turları, çevre köylerin gezilmesi, safari bu aktivitelerden bazılarıdır. Ya da tüm gün denizin ve güneşin tadını Marmarisin plajlarında çıkardıktan sonra deniz kenarında güzel bir akşam yemeği yiyebilir ve gecenizin geri kalanını Barlar Sokağında yer alan hareketli mekanlarda dans ederek geçirebilirsiniz.