Kuşadası çevresinde gezilecek yerler dendiğinde akla ilk gelen yerlerden bir tanesi de Şirince Köyüdür. Yeşillikler içinde doğayla iç içi geçmiş bu köy özgün mimari yapısını korumakta ve adeta görsel bir şölen oluşturmakta. Tarihi dokusu bozulmadan restore edilmiş iki katlı konakları, taş döşeli sokakları ve tertemiz havasıyla insanı çeken bir yapıya sahiptir Şirince. Sıcak kanlı köy halkı ve onların ev sahipliği yaptığı şirin pansiyonlar ziyaretçiler için güzel bir tatil imkanı sağlıyor.
Yüzyıllar önce nufusü 2 bine bile ulaşmayan bir Rum köyü iken, mübadele sonrası Selanik’ten gelen göçmenlere ev sahipliği yapmıştır. Önceleri Çirkince olarak adlandırılan bu köy daha sonra dönemin İzmir valisi Kazım Dirik’in talimatıyla Şirince şeklinde değiştirilmiş.

Tarihi boyunca şarap üretimi, zeytincilik gibi tarım faaliyetlerinde bulunmuştur ve bugün hala ekolojik tarımı sürdürmektedir. Mübadeleden sonra gelen göçmenlerintütün üretimine geçmesiyle kısa süreli ara verilmiş olsa da bağcılık ve zeytincilik faaliyetlerine dönülmüş ve meyvecilik de geliştiriilmiştir. Öyleki kendi adı ile bilinen meyveli Şirince Şarapları tüm Türkiye’de bir ün kazanmıştır. Şirince Çarşısı olarak bilinen küçük dükkanların olduğu sokakta kıyafetten şaraba, sabundan cam işlerine çok çeşitli ürünler ve nadide el sanatları ürünleri satılmaktadır. Ayrıca buralardaki küçük cafelerde yerel halk tarafından yapılan otlu gözlemeler ise mutlaka tadılması gereken bir lezzettir Şirincede.
Çeşmeli bir avlu içinde yer alan St John Baptist Kilisesi, Şirince gezilecek yerler arasında. Ortasında Meryem Ana heykeli bulunan küçük havuza, ziyarete gelenler tarafından dilek dilenerek madeni para atılıyor. Efes Antik Kenti, Meryemana ve Kuşadası gibi yoğun ilgi gören turistik merkezlere yakın olması nedeniyle köy yılın her dönemi turistik rotalara dahil ediliyor.