Fethiye, Akdeniz Bölgesi ile Ege Bölgesi’nin kesiştiği yerde yer alan Muğla şehrine bağlı bir ilçedir. Ferhiye doğal ve tarihi güzellikleriyle Türkiye’nin önde yelen tatil yerlerinden bidirir ve son yıllarda Türkiye’nin en çok turist çeken yerlerinden biri olmuştur. Bu yüzden bölgede yapılan yatırımlar da artmıştır. Etrafı dağlarla çevrili olan Fethiye, Fethiye Körfeziyle birleşerek adeta saklı bir cennet oluşturmaktadır. Dağlık alanları ormanlarla kaplıdır ve tertemiz bir havaya sahiptir. Deniz kyısı girintili çıkıntılı bir yapıya sahip olan Ferthiye, birbirinden güzel koylara sahiptir. Bölgede klasik Akdeniz iklimi görülür, yazlar sıcak ve kurak kışları ılık geçer.
Fethiye’de turistlerin ilgi gösterdiği yerlerden biri kuşkusuz Ölüdenizdir. Akdeniz’e dar bir boğazla bağlı olan Ölüdeniz durgun bir göle benzer. Kıyı boyunca kumsala sahip olan Ölüdeniz kumsalın bitiminden itibaren başlayan ormanla tam bir cennettir. Ayrıca Fethiye’nin karşısında bulunan Şövalye Adası da plajlarıyla tanınan bir yerdir.
Fethiye tarihi olarak da çok değerli bir yerdir ve eskiçağ tarihi M.Ö.3000 yıllarına kadar gider. Bu bölgede Kallipolis, Araksa, Arsada, Daidala, Kadyanda, Karmylessos, Xanthos, Letoon, Lidai, Patara, Pınara, Sidyma,ve Telandros adlarında antik şehirler kurulmuştur. Bugün Fethiye’nin merkezinde bulunan Telmessos antik kendit, Lykia Bölgesinin en eskilerinden birisidir. Kentin uzun geçmişinden dolayı kurucuları kim olduğu bilinemiyor. 1284’de Menteşe oğulları bölgede hüküm sürmüşler, 1424 yılında ise bölge Osmanlı topraklarına katılmıştır. 20 yüzyılda bölgedeki yoğun Rum nüfusundan dolayı Marki adı ile anılmıştır. İlk Osmanlı pilotlarından Fethi Beyin buraya düşerek ölmesinden sonar ise 1934’de Fethi Bey anısına Fethiye ismi verilmiştir
Fethiyede başlıca gezecek görülecek yerler; Fethiye Kalesi, Pydnai Kalesi, Hasan Paşa Köprüsü, Fethiye Müzesi, Belceğiz Kaplıcası, Gebeler Kaplıcası, Kalemiye Kaplıcası, Gebeler Mağarası, Saklıkent Kanyonu, Kelebek Kanyonu, Gemile Adası, Fethiye Koylarıdır.